Amortisör Yay

Amortisör Yay

Amortisör Yay

Amortisör yay, mekanik bir parçayı ifade eder. Aracın hareketi esnasında meydana gelen sarsıntı ve sallantıları en aza indirir ve sürüş güvenliği sağlar. Birçok insan amortisörlerin konfor amaçlı olduğunu düşünse de durum öyle değildir. Amortisörler, yol üzerindeki bozukluklardan kaynaklanan darbe ve şokları emerek sürüş güvenliği sağlar. Aynı zamanda, süspansiyon sistemini helezon yaylarıyla birlikte tamamlayan mekanik bir düzeni ifade eder.

 Amortisörün Amaçları Nelerdir?

Amortisörler, yayların salınımını da azaltır. Yaylar da lastiğin yolun yüzeyi ile sürekli teması muhafaza etmesine imkan sağlar. Amortisörlerin kontrolü araç lift üzerindeyken sağlanır. Yan kaçaklarına bakılır. Ve genel fiziksel kontrolleri yapılır.

Bundan sonraki hareket ise, aracı test hattına alarak elektronik olarak süspansiyon verimliliğini ölçmektir. Minimum değer olarak, dünya üzerinde belirlenmiş standartlar vardır. Sağlıklı bir amortisör yay, bu minimum değerlerin üzerinde olmalıdır.

Ayrıca ön ve arka amortisörlerin, verdiği değerler arasındaki sapma değerinin de olabildiğince küçük olması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki amortisör yay, konforlu bir sürüşten ziyade güvenli bir sürüş sağlanması için vardır.

 Yayda Sıkıntı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Otomobilin yol tutuşunda en önemli görev amortisör yay ile ölçülür. Diyelim ki, amortisörler patlak ve görevini yapmıyor. Otomobiller patlayan bir amortisör ile viraja girmekte zorlanır. Aynı zamanda fren tutmasında da sıkıntı yaşanır. Ağırlık, süspansiyon sistemini direk etkiler. Otomobilin kaldırabileceği ağırlık kadar, araca ağırlık koyulmalıdır.

Süspansiyonlardaki arızalar şu şekilde oluşabilir. Yollarda bulunan tümsekler süspansiyona zarar verebilir. Frenle karışık bir şekilde tümseğe girildiği taktirde amortisör büyük zarar görür. Bu durum amortisör yay ömrünü, çok kısaltır. Otomobilin gittikçe yaptığı salınım artıyorsa, mutlaka bir sıkıntı var demektir. Mutlaka kontrol edilmesi gerekir.

Amortisörler bozulmadan önce uyarı verirler. Amortisörlerin üst kısmında takozlar vardır. Takozun asli görevi amortisörü korumaktır. Takoz bozulduğunda otomobilden sesler gelir. Bu sesler duyulduğu an bir sıkıntı olduğu anlaşılır ve servise gitmek gerekir. Bozulan takoz değiştirilirse amortisörün ömrü uzamış olur. Amortisörler tamir edilebilen parçalar değildir. Yani tek kullanımlıktır. Amortisör patladığı, ya da yağ kaçırdığı zaman tamiri mümkün olmaz.
 Araç yayları helezon yayları..  diğer yaylarımız hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin..

Leave a Comment

Your email address will not be published.